Ako vyberať vonkajšie parapety?

Určite uznáte, že vonkajšie parapety sú zaťažované omnoho viac, ako tie vnútorné. Vo veľkom na nich totiž pôsobí najmä nepriazeň počasia, ale aj ďalšie faktory. Ak nechcete, aby boli vonkajšie parapety len sezónnou záležitosťou, na ich výbere si dajte poriadne záležať. Aké by mali byť? Poradíme Vám s ich výberom.

Vyberáme vonkajšie parapety

Že na výbere parapetov príliš nezáleží? Omyl! Ovplyvňuje ich totiž nielen spomínaná nepriazeň počasia. Vonkajšie parapety sú vystavované aj rôznemu mechanickému poškodzovaniu. Okrem toho, neprestajne na ne svieti slnko. Môžu teda strácať svoju pôvodnú farbu a tým aj dobrý vzhľad. Ako ich teda vyberať?

  1. Kvalitný materiál

Dajte si záležať na tom, aby ste vybrali parapety z pevného a trvácneho materiálu. Nikde nie je určené, že ak máte napríklad drevené okná, aj parapet musí byť drevený. V dnešnej dobe existuje široká ponuka parapetov, pri ktorých v podstate ani nedokážete rozoznať, z akého materiálu sú vyrobené. Takže napríklad k spomínaným dreveným oknám si viete vybrať aj parapety z iného materiálu, ktoré však k oknám perfektne doladíte. Dbajte, aby bol parapet odolný a pevný. Možno naň budete chcieť umiestniť kvetináče. Zvládne takú záťaž? Nezlomí sa? To všetko si pri výbere zistite. Za najbežnejšie používané a najodolnejšie sa považujú hliníkové, plastové, prípadne aj medené parapety. Naopak, drevené parapety v exteriéri nie sú veľmi vhodné.

  1. Vhodný rozmer

To, že parapety musia veľkosťou sedieť k oknám, snáď ani pripomínať netreba. Objednať si môžete parapety na mieru alebo si ich doma upraviť na vhodný rozmer. No čo šírka parapetu? Podľa odborníkov by parapety mali prečnievať fasádu cca o tri centimetre. Tak sa zabezpečí, že fasáda pod oknom bude chránená napríklad od odtekajúcej dažďovej vody.

  1. Sklon parapetu

A opäť spomínané odtekanie vody. Určite nechcete, aby sa medzi oknami a parapetmi udržiavala dažďová voda. V týchto miestach by sa mohli tvoriť škodlivé plesne. Správny sklon parapetov je približne v dvojstupňovom uhle.

Pamätajte na to, že parapety by mali ladiť s farbou okien, ale aj s celkovou vizážou stavby. V dnešnej ponuke širokej škály farieb však nie je problém si dobre vybrať. Okrem toho, parapety si spravidla kupujete raz za život, spolu s oknami. Takže sa neoplatí na nich šetriť!
Autorské právo: thecurioustravelers / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár