Jednoduchý návod, ako vymeniť okenný parapet

Rozhodli ste sa, že vymeníte okenný parapet vo Vašom dome alebo byte? Dôvody môžu byť rôzne. Parapet je poškodený, nevyzerá dobre alebo sa Vám jednoducho už nepáči vzor, či farba. Výmenu parapetu určite zvládnete aj vo vlastnej réžii a nemusíte byť ani zdatný domáci kutil. Ako na to?

Čo budete potrebovať?

Ak sa chystáte meniť parapet, pripravte si tieto pomôcky: meter, ceruzku, pílu na kov, plast alebo drevo (v závislosti od materiálu, z akého je parapet vyrobený), montážnu penu, vodováhu a prípadne aj ťažší predmet na zaťaženie už položeného parapetu. Tieto pomôcky iste máte doma. Samozrejme, nezabudnite si prichystať aj samotný parapet. Môžete ho mať už odrezaný na potrebnú dĺžku alebo nie. V tom prípade budete potrebovať aj spomínanú pílu na upravenie parapetu na vhodnú veľkosť.

Meníme parapet krok za krokom

Prvým krokom pred montážou nového parapetu je, samozrejme, demontáž toho starého, ktorý už neslúži. Ak ho nemôžete demontovať bez použitia sily, určite pomôže páčidlo. Po odstránení samotného parapetu nezabudnite odstrániť aj starú poškodenú omietku tak, aby ste nový parapet ukladali na čistý podklad. Ako postupovať ďalej?

  1. Najprv provizórne priložte parapet na okno. Uvidíte, či veľkosťou sedí na určené miesto. Ak áno, máte o starosť menej. V prípade, že nesedí, musíte parapet upraviť.
  2. Úprava parapetu. Zistili ste, že parapet nesedí? Prichádza čas na meranie. Veľkosť nového parapetu si zistíte veľmi jednoducho tak, že ho primeriate k tomu pôvodnému. Vyznačíte si miesto, kde je potrebné rezať a parapet upravíte na požadovanú veľkosť. V prípade, že je hrany potrebné ešte zabrúsiť, použite brúsny papier alebo pilník.
  3. Ak máme podklad, na ktorý ukladáme parapet čistý a suchý, nanesieme montážnu penu.
  4. Parapet na penu okamžite ukladáme a vodováhou nastavíme tak, aby smeroval približne v dvoj percentom uhle do spádu.
  5. Upevníme ťažkým predmetom aspoň na 10-15 minút.
  6. Po stvrdnutí montážnej peny môžeme pristúpiť k vyplneniu prípadných medzier medzi parapetom a murivom. Použijeme silikónový alebo akrylátový tmel.

A máme hotovo. Netreba zabúdať, že parapet nie je miesto, na ktoré by sa mohlo stúpať, či inak ho zaťažovať.

Autorské právo: vedmed85 / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár